Liczne kompleksy łączące centra sportu i zdrowia oferują swoim klientom możliwość skorzystania z szerokiego wachlarza usług – to chociażby basen, siłownia, klub fitness i rozmaite zajęcia służące poprawieniu sylwetki i ogólnej formy. Ponadto w ich ofercie można znaleźć także zabiegi – masaże, usługi kosmetyczne, a coraz częściej także saunę. Przed pierwszą wizytą w saunie warto wiedzieć kilka rzeczy.

Kąpiel w saunie

Samo korzystanie z sauny nazywa się kąpielą – choć de facto człowiek zanurza się w parze i cieple, a nie w wodzie. Jednak korzystanie z sauny to nie sama tylko kąpiel – to także odpowiednie przygotowanie oraz odpoczynek, które są bardzo ważne dla zapewnienia organizmowi dobrych warunków pracy. Inaczej pobyt w saunie nie przyniesie żadnych efektów – a w najgorszym razie może nawet okazać się szkodliwy. Sauna ma dobroczynne działanie na organizm, jest doskonałym sposobem na zachowanie młodego wyglądu, łagodzi bóle stawów, mięśni i kości.

sauna1

Im wyższa temperatura, w której będziemy przebywać w saunie, tym krócej powinna trwać kąpiel. Analogicznie do tego, dłużej powinno trwać schładzanie organizmu po wyjściu z sauny. Przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic, niezbyt ciepły, aby dokładnie oczyścić skórę. Nie należy korzystać z sauny ani na czczo, ani bardzo najedzonym. Bezwzględnie nie można korzystać z sauny po spożyciu alkoholu. W saunie wystarczy wygodnie usiąść lub położyć się, a po nagrzaniu się całego ciała wykonywać powolnymi ruchami masaż ciała. Można do tego celu wykorzystać miękkie drewniane rózgi – zabieg ten poprawia krążenie skóry i ujędrnia ją.

Działanie pary wodnej

Po paru minutach wylewa się na rozgrzane kamienie wodę – para, która powstaje, jest najważniejszym elementem pobytu w saunie. Kiedy człowiek czuje się mocno rozgrzany a nawet przegrzany, należy opuścić kabinę. Nie należy wstawać gwałtownie – jeśli seans w saunie ktoś spędził leżąc, powinien najpierw usiąść, a wstać dopiero po około dwóch minutach. Po wyjściu z sauny powinno się wziąć chłodny prysznic, by spłukać z siebie pot i zahartować organizm, a następnie odpoczywać.sauna11

Kąpiel właściwa powinna trwać około dziesięciu minut, w łaźni parowej – gdzie wysoka wilgotność niweluje działanie wysokiej temperatury – nawet 20-30 minut. Nie należy jednak pozostawać w saunie, jeśli poczujemy zawroty głowy, silniejsze bicie serca czy inne nieprzyjemne wrażenia.

Dobrą porą do korzystania z sauny jest wieczór. Pobyt w ciepłym, nagrzanym pomieszczeniu ułatwia późniejsze zaśnięcie. Nie zaleca się korzystania z sauny osobom powyżej 50 roku życia oraz dzieciom do 6 lat, a także kobietom w ciąży. Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny jest także przeziębienie lub grypa, problemy z sercem oraz niektóre reumatoidalne schorzenia.