Dermatolog jak wiadomo jest lekarzem od rozpoznawania i leczenia chorób skóry. Zakres działania samego dermatologa, jak i całej dziedziny dermatologii, jest bardzo szeroki. Występują przróżne specjalności, jeżeli chodzi o dermatologię. Kosmetologia, wenerologia, pediatria dermatologiczna i dermatochirurgia to tyko niektóre przykłady.

Lepiej decydować się na dermatologa czy gabinet kosmetyczny?

Zadnia na te temat są podzielone, jeżeli chodzi nam o jakiekolwiek problemy skórne. Warto się jednak zastanowić, ponieważ dermatolog jest lekarzem – leczy dolegliwości, które występują na naszej skórze. Natomiast w gabinecie kosmetycznym mogą zaoferować nam przeróżne kremy i maści na poprawę cery. W obu przypadkach są to specjaliści od skóry, jednak w momencie gdy mamy zapalenie jelit, dermatolog będzie wiedział i przepisze nam stosowne leki oraz wyśle nas do innego lekarza o bardziej zaawansowanej specjalności.

Jak odbywa się specjalistyczne badanie?

Dermatolog, żeby bardzo dokładnie określił, jakie są powody występujących schorzeń na naszej skórze, potrzebuje czegoś więcej niż wywiadu.

O wszystkich przyjmowanych dotychczas lekach i tych, które przyjmujemy teraz, również należy powiadomić dermatologa. Dermatolog posiada urządzenie zwane dermatoskopem. Owo urządzenie pozwala na bardzo dokładne zbadanie skóry. Poprzez naniesienie specjalnego żelu, który niweluje przeszkody zewnętrzne, dermatolog przykłada dermatoskop do naszej skóry. W powiększeniu widać wszystkie obecne w skórze bakterie więc, urządzenie to bardzo ułatwia pracę i postawienie trafnej diagnozy.

Zdrowa skóra

Leczenie i konsultacje u dermatologa

Regularne konsultacje u dermatologa w Szczecinie  są przydatne profilaktycznie. Jeżeli wiemy, że coś nam dolega od jakiegoś czasu i niedawno zaobserwowaliśmy dziwne, nieznane nam dotychczas zmiany skórne – musimy wybrać się do dermatologa w celu wyjaśnienia naszego problemu. Możemy mieć infekcje w układzie pokarmowym, uszkodzenia mięśni, problemy psychiczne lub chroniczne zmęczenie czy bezsenność – wszystko to odbija się na skórze. Przewlekła bezsenność objawia się suchą, bladą skórą i widocznymi cieniami pod oczami. Poza zasięganiem ad u innych lekarzy w celu zwalczenia bezsenności, możemy poradzić się dermatologa, co zrobić, by cienie zniknęły. Lekarz w tym momencie może nam doradzić różne kremy i polecić konkretne produkty lub napary w celu zneutralizowania uciążliwych skutków objawiających się na skórze. Stałe uczęszczanie do jednego lekarza zapewni nam rzetelną wiedzę na temat naszego zdrowia, a co za tym idzie – mamy więcej szans na rozpoznanie przez dermatologa naszej infekcji.