Olejek arganowy produkuje się w Maroku, ponieważ tylko tam rosną drzewa arganowe. Ze względu na swoje właściwości stanowi składnik wielu naturalnych kosmetyków. W czystej postaci pojawia się niezwykle rzadko. Nazywany jest eliksirem młodości i złotem Maroka. Jego wysoka cena związana jest ze sposobem pozyskiwania, polegającym na ręcznym zbieraniu nasion przez kobiety. 

W jaki sposób pozyskuje się olej Arganowy?

Olej Arganowy pozyskuje się z nasion drzewa, które rośnie na południowo – zachodnim obszarze pustynnym Maroka jedynie w czystym środowisku południowych terenów tego państwa. Jest jedną z najstarszych roślin na Ziemi. Od wieków olej Arganowy wykorzystywana jest na wiele sposobów przez rdzenną ludność berberyjską Maroka. Wiele prób uprawy tej rośliny w innych krajach zakończyło się niepowodzeniem. Niewielkie owoce posiadają od jednej do trzech pestek, osłoniętych niezwykle twardą skorupą. Z nich tłoczy się cenny olej Arganowy. Sposób zbierania nasion drzewa arganowego przez kobiety przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Wszystkie czynności w tym procesie wykonywane są ręcznie. Pierwszą z nich jest zbiór orzechów, z których pozyskuje się nasiona. Następnie podlegają one procesowi prażenia i z takich nasion tłoczy się na zimno olej Arganowy, który jest zimnotłoczony, organiczny, koszerny. Z drzewa rocznie można pozyskać około 40 kilogramów orzechów, z których uzyskuje się jeden litr oleju, co jest przyczyną wysokiej ceny produktu. 

Gdzie wykorzystuje się olej Arganowy?

Ekstrakt roślinny, jakim jest olej Arganowy, wykorzystuje się w farmacji i przemyśle spożywczym. W kuchni śródziemnomorskiej jest on doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych niezbędnych dla organizmu człowieka składników. Jako surowiec kosmetyczny stosuje się go do odżywienia skóry głowy, pielęgnacji włosów i skóry, a także do wzmocnienia paznokci. Jest to produkt w 100% naturalny. 

pielęgnacja olejem arganowym

Jakie właściwości posiada olej Arganowy?

Zwolennicy naturalnych kosmetyków docenią właściwości oleju Arganowego. Pierwsze owoce wydaje roślina dopiero po pięćdziesięciu latach, a otrzymany po tak długim czasie z nasion tego drzewa olej Arganowy ma zbawienny wpływ na ludzki organizm. Jest jednym z najsilniej działających antyoksydantów, stanowiąc doskonałą ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.  Do najważniejszych właściwości oleju Arganowego należą:

  • Działanie przeciwzmarszczkowe. Wygładza powstałe zmarszczki, co spowalnia procesy starzenia. 
  • Nawilżenie i ujędrnienie skóry, dzięki zawartości Omega – 6 i kwasów tłuszczowych, co jest zbawienne dla skóry trądzikowej. Dotlenienie komórek pozwala jej zachować równowagę lub ją odzyskać w wyniku zaburzeń wynikających z choroby. 
  • Wygładzenie i ujędrnienie skóry dzięki zawartości witaminy E, która przeciwdziała powstawaniu cellulitu i rozstępów u kobiet w ciąży i po porodzie. 
  • Działanie pielęgnacyjne, dzięki tworzeniu bariery ochronnej na skórze. Polecany jest zarówno seniorom, którzy z reguły posiadają skórę nadmiernie przesuszoną, jak i niemowlętom i małym dzieciom, gdyż łagodzi wszelkie podrażnienia takie jak: trądzik, zapalenie skóry, a w przypadku noworodków czy niemowląt również ciemieniuchę. 
  • Działanie odżywiające z powodu dostarczania skórze niezbędnych składników odżywczych.
  • Ochrona skóry przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych takich jak: wiatr, niska temperatura.  
  • Wzmocnienie i regeneracja naskórka dzięki dużej zawartości fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Regeneracja skóry, która została uszkodzona z powodu alergii, trądziku, łuszczycy, egzemy i atopowego zapalenia skóry. 
  • Likwidacja ubocznych skutków chemioterapii i radioterapii, które mogą pojawić się na skórze osoby chorej. 
  • Likwidacja negatywnych skutków opalania. Wspiera utrzymanie efektu długotrwałej opalenizny.

Czy olej Arganowy ma specyficzny zapach?

Olej Arganowy wykorzystywany w kosmetyce naturalnej jest ekstraktem roślinnym, który posiada specyficzny zapach przypominający orzechy. Nie jest on w jakichś szczególny sposób nieprzyjemny, czy uciążliwy. W celu wychwycenia cząstek zapachowych poddaje się olej Arganowy procesowi dezodoryzacji z użyciem pary wodnej, co nie narusza w żaden sposób cennych właściwości produktu. 

W jakich kosmetykach znajduje się olej Arganowy?

Olej Arganowy może być stosowany zarówno jako samodzielny kosmetyk pielęgnacyjny, jak i  dodatek do innych kosmetyków naturalnych takich jak: kremy do twarzy, rąk, balsamy do ciała, mydła, maseczki do twarzy, żele pod prysznic, kosmetyki do mycia i pielęgnacji włosów, na przykład szampony, odżywki i wcierki.