Obecnie, coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na swoje zdrowie oraz samopoczucie. Źródła swych dolegliwości upatrują w toksynach obecnych w organizmie współczesnego człowieka. Zwiększona liczba badań naukowych sugeruje, iż pomóc w tym zakresie może detoks, czyli proces oczyszczania ciała. Na czym to dokładnie polega i jak się za to zabrać, aby pojawiły się skuteczne efekty?

Czym jest detoks, czyli oczyszczenie organizmu?

Oczyszczanie organizmu to, jak sama nazwa wskazuje, proces pozbywania się z organizmu zbędnych, a nawet wręcz szkodliwych substancji, które mają negatywny wpływ na nasze codzienne samopoczucie oraz zdrowie. Choć słowo “detoks” kojarzyć się może z procesem odtruwania w uzależnieniu od alkoholu czy innych używek, to jego znaczenie jest o wiele szersze. 

Oczyszczenie organizmu pomaga usunąć toksyny, a przy tym zrzucić zbędne kilogramy. Jego działanie okazuje się skuteczne w poprawie stanu cery oraz skóry i paznokci. Detoks to nie chwilowe głodzenie się czy stosowanie słabych diet. To o wiele głębszy proces, zachodzący na płaszczyźnie zdrowotnej.

Wiele osób zastanawia się: jak oczyścić ciało z toksyn? Odpowiedź na to pytanie jest złożona, lecz przy tym banalnie prosta. Zaimplementowanie do codziennej rutyny pewnych metod wspomaga proces oczyszczenia organizmu, niosąc za sobą szereg zalet.

Kiedy warto pomyśleć o oczyszczeniu organizmu?

Jeśli nie wiemy, czy powinniśmy zastosować oczyszczenie organizmu, wsłuchajmy się w potrzeby własnego ciała. Czasem drobne objawy pomagają w zidentyfikowaniu problemu. A od rozpoznania źródła bolączek i nieprzyjemności do powrotu do dobrego samopoczucia dzieli nas już jeden ważny krok.

Organizm daje znać o tym, że potrzebuje naszej pomocy w oczyszczeniu na różne sposoby. Problemy mogą się objawiać poprzez wypadanie włosów, nieustanne łamanie się paznokci, problemy żołądkowe czy nawet ziemisty, niezdrowy wygląd cery. Oczywiście, powinno się najpierw udać do lekarza w celu wykluczenia wszelkich chorób. Często jednak zastosowanie detoksu, pomaga nam pozbyć się wszelkich niepożądanych dolegliwości. 

Środowisko, w jakim przyszło nam żyć oraz przetworzone jedzenie, które spożywamy mają ogromny wpływ na nasz organizm. Kiedy czujesz ciągłe zmęczenie, brak sił oraz ogólne osłabienie – może być to znak, że twoje ciało potrzebuje oczyszczenia.

Sposoby na oczyszczenie z toksyn

Po pierwsze, zmiana diety na tę bogatą w błonnik. Żywność bogata w błonnik wspomaga pracę jelit, a co za tym idzie, przyspiesza i polepsza proces wypróżniania. Pomaga także w walce z gazami oraz wzdęciami. Warto wzbogacić swoją dietę w kasze, zwłaszcza gryczane i jęczmienne, a także ryż brązowy, otręby czy płatki owsiane. Należy jednak pamiętać o odpowiednich proporcjach.

Rezygnacja z żywności przetworzonej, czyli wszelkich fast foodów oraz alkoholu, czerwonego mięsa czy napojów gazowanych. Drugim krokiem jest zadbanie o florę bakteryjną. Pomocne w tym zakresie jest spożywanie kiszonek oraz jogurtów naturalnych, maślanek czy kefirów.

Rzucenie palenia jest także istotne w procesie oczyszczania organizmu. Nie zapominajmy o aktywności fizycznej! W połączeniu z odpowiednią dietą pomoże nie tylko schudnąć, ale i odzyskać dobre samopoczucie oraz energię.

Produkty wspomagające detoks

Proces oczyszczenia organizmu można wspomóc poprzez naturalnie występujące produkty. Wybierając je, warto pamiętać, że za oczyszczanie naszego organizmu odpowiadają wątroba i nerki. Zatem jeśli chcemy, aby nasz organizm przeszedł detoks – korzystajmy z produktów wspierających pracę właśnie tych narządów.

Najlepszym i jednym z najbardziej skutecznych produktów wspomagających oczyszczanie organizmu jest woda. Bez wody człowiek nie jest w stanie przetrwać, gdyż to w większości z niej się składa. Dbanie o odpowiednie nawodnienie każdego dnia jest niezwykle istotne z perspektywy poprawnego funkcjonowania metabolizmu

Dobrym, naturalnym oraz domowym sposobem na detoks ciała jest także stosowanie naparów ziołowych. Regularnie pita herbata np. z rumianku, bądź pokrzywy potrafi zdziałać cuda dla nerek filtrujących toksyny. Równie pozytywny wpływ ma również zielona herbata.

To, co jemy ma wielkie znaczenie dla zdrowia organizmu. Zaleca się, aby włączać w swoje diety warzywa oraz owoce bogate w witaminy. Taka chociażby żurawina czy burak jest doskonałym źródłem składników mineralnych, a dzięki zawartości witaminy A, C i B2 przejawia właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne.