Topy hybrydowe – na czym polega ich zadanie?

Idealny manicure, który utrzyma nam się zdecydowanie dłużej niż kilka dni… Wszystkie tego chcemy i dlatego wiele kobiet decyduje się na manicure hybrydowy. Gama kolorów jest tu szeroka i jeżeli nabierzemy wprawy to przy zakupie kilku gadżetów możemy go wykonać w domu. Od standardowego manicure różni się oczywiście lampą i nakładaniem topu. Właśnie ten drugi element weźmiemy dziś pod lupę.

czerwony-lakierdo-paznokci

Po co nakładamy top przy manicure hybrydowym?

Top to inaczej lakier nawierzchniowy. Nakładamy go na koniec robienia manicure. Utrwala on poprzednie warstwy i to jest pierwsza z jego funkcji. To właśnie dzięki niemu możemy się cieszyć pięknym kolorem naszych paznokci przez tak długi czas. Oczywiście należy pamiętać, że zawsze po jego nałożeniu musimy utwardzić go pod lampą.

Jego drugą funkcją jest nadanie wykończenia. Większość topów nadaje nam błyszczące, mokre wykończenie. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy typ produktów. Taki sam rodzaj wykończenia dają nam zazwyczaj klasyczne lakiery do paznokci. Istnieją jednak również topy, które dadzą nam wykończenie matowe. Pamiętajmy więc, że robiąc manicure hybrydowy to rodzaj wybranego przez nas produktu zadecyduje czy nasze paznokcie będą się błyszczeć czy nie, a nie kolorowy lakier którego użyjemy.

Rodzaje lakierów nawierzchniowych.

W zależności naszych kryteriów możemy rozróżnić kilka rodzajów tego produktu. Biorąc pod uwagę typ wykończenia rozróżniamy topy błyszczące i matowe. Warto jednak przetestować kilka produktów i zwrócić uwagę na rekomendacje producenta. Wykończenie może być bardziej błyszczące, wręcz szklane, lub mniej. Stopnie matowości również bywają różne. Często inne produkty zalecane są do lakierów z drobiną, a inne do perłowych, ponieważ w zależności od konfiguracji dają najlepszy efekt. Pamiętajmy, że rezultat może zależeć od koloru lakieru. Czasem ciemne odcienie trzeba pomalować cienką warstwą topu dwukrotnie, aby naprawdę pięknie się błyszczały. Wynika to z faktu, że ciemne kolory bardziej pochłaniają promienie słoneczne.

Możemy również znaleźć typowe topy i preparaty wielofunkcyjne, które możemy wykorzystać jako lakier nawierzchniowy jak i bazę. Istnieją produkty, które nie wymagają warstwy dyspersyjnej. Oznacza to, że po utwardzeniu w lampie nie wymagają przecierania cleanerem, ponieważ wierzchnia warstwa nie jest lepka. Obecnie na rynku znajdziemy naprawdę szeroką gamę produktów – musimy się zastanowić jakie są nasze potrzeby.

zestaw-lakierow-do-paznoci

Na co zwrócić uwagę wybierając top?

Pierwszym i najważniejszym kryterium przy wybieraniu lakieru nawierzchniowego jest oczywiście to, czy nas uczula. Każdy produkt może nas uczulać i powinniśmy to sprawdzić. Korzystajmy zawsze ze sprawdzonych produktów znanych marek – dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych reakcji. Jednak nie zapominajmy, że zawsze może się tak zdarzyć, że produkt, których u naszych koleżanek działa świetnie, nas podrażnia.

Bardzo ważnym kryterium jest trwałość. W końcu top ma nam zapewnić długotrwały i idealny manicure. Bierzemy tutaj pod uwagę nie tylko to, ile lakier wytrzymał nam na paznokciach (zwłaszcza, że duży wpływ ma na to również baza). Liczy się to jak długo, i w na jakim poziomie, utrzymało się nasze wykończenie. Matowe będzie stawało się coraz bardziej błyszczące, a lśniące będzie matowieć. Jednak dobrej jakości top powinien zapewnić nam w miarę niepogarszające się wykończenie przez 2 tygodnie.

Następnym aspektem jest to, jak gęsty jest lakier. Tutaj decydują nasze indywidualne preferencje. Lepiej pracuje nam się z gęstym produktem czy wręcz przeciwnie? Zastanówmy się nad tym przed zakupem.

Najbardziej oczywistą kwestią jest wybór typu wykończenia lakieru nawierzchniowego. Zazwyczaj dziewczyny decydują się na posiadanie zarówno błyszczącego, jak i matowego. Dlaczego? Ponieważ kupując jeden top podwajasz liczbę wariacji, które możesz wykonać na swoich paznokciach. Często możemy spotkać rozwiązania na których obydwa typy lakierów nawierzchniowych są połączone. A przecież chodzi właśnie o to, by malując paznokcie dobrze się bawić.

Dobry top jest niezbędny do zrobienia idealnych hybryd. Warto dobrze się zastanowić przed jego zakupem, ponieważ to właśnie on zadecyduje zarówno o wykończeniu, jak i o trwałości naszego manicure.

Artkuł powstał dzięki współpracy z akademią szkoleniową Charles&Co GLOW – kursy stylizacji paznokci w Toruniu.